Ulga IP-BOX dla programistów

Jeśli tu wszedłeś, to wiesz co to za ulga, lub słyszałeś o niej i zastanawiasz się czy możesz z niej skorzystać.  Dwa słowa komu przysługuje i co daje.

Trochę o IP-BOX

Ulga IP-BOX, to działająca od października 2018r. preferencja podatkowa, w postaci 5% stawki dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Możesz z niej skorzystać jeśli prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, wprowadzasz nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania
i wytworzyłeś kwalifikowane IP. Słuszność prawa do ulgi musi potwierdzić organ podatkowy w wydanej dla Ciebie interpretacji indywidualnej.

Warunki wnioskowania o ulgę

Proces weryfikowania spełnienia warunków, wnioskowania o ulgę i jej rozliczania, jest dość skomplikowany, dlatego zostawiamy go specjalistom, z którymi współpracujemy. My natomiast zapewniamy bieżącą pomoc w przygotowaniu ewidencji zdarzeń związanych
z  dochodami kwalifikowanymi, która stanowi podstawę całego procesu. Dzięki temu Twoje zaangażowanie zostaje ograniczone do minimum.

Władze skarbowe europejskich państw zdają sobie sprawę z mobilności i korzyści, jakie do gospodarki narodowej wnoszą informatycy, w tym programiści, dlatego na różne sposoby próbują ich przyciągnąć do siebie. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie dostępna jest przeznaczona dla specjalistów IT ulga PIT zwana IP BOX. Na czym ona polega? Kto może i czy warto z niej skorzystać? Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na jej temat, a osoby, które są zainteresowane fachowym wsparciem, zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym Dofis.

IP BOX – podatkowa zachęta dla programistów

Globalnym trendem obowiązującym obecnie w światowej gospodarce jest inwestowanie w prace badawczo-rozwojowe oraz działalności polegające na tworzeniu, wykorzystywaniu i przetwarzaniu własności intelektualnej. Polska uczestniczy w wyścigu o to, żeby stworzyć jak najlepsze warunki sprzyjające rozwojowi zaawansowanych technologii, a jednym z wdrożonych w tym celu narzędzi jest właśnie ulga IP BOX dla programistów. Tacy specjaliści m.in. z Poznania i okolic, którzy rozważają możliwość skorzystania z niej, mogą liczyć na naszą pomoc.

Prawo wprowadzające w życie omawiane rozwiązanie zaczęło obowiązywać od końca 2018 r. w obrębie PIT i CIT, a jego założeniem jest zapewnienie preferencyjnego podatki osobom i podmiotom, które zajmują się zawodowo badaniami i rozwojem wysokich technologii. Przepisy polegają na przyznaniu ulgi obniżającej należności na rzecz fiskusa z tytułu dochodów osiąganych z praw własności intelektualnej objętych ochroną np. patentową czy autorską, które powstały lub uległy usprawnieniu w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Na mocy ustawy regulującej IP BOX ich wytwórca jest zobowiązany do odprowadzenia podatku w wysokości tylko 5%.

Dla kogo i na jakich zasadach IP BOX?

Jakiego rodzaju zasoby kwalifikują się do ulgi IP BOX dla programisty? Wśród nich można wymienić m.in. prawa:

Ważnym warunkiem, którego spełnienie pozwala na skorzystanie z ulgi IP BOX dla programistów, jest konieczność wytworzenia lub ulepszenia powyżej wymienionych i innych praw własności intelektualnej bądź sfinansowania takiej działalności. Równie istotne jest to, że muszą one powstać w ramach czynności badawczo-rozwojowych (B+R).

Źródła uzyskiwania dochodów podlegających uldze mogą obejmować m.in. sprzedaż, opłaty licencyjne, odszkodowania czy prowizje. Podatek w wysokości od 5% kwoty tego rodzaju transakcji nalicza się od podstawy opodatkowania. Ponadto przedsiębiorstwa chcące zastosować omawiane rozwiązanie powinny przejść procedurę kwalifikacji praw własności intelektualnej. Jeśli więc pracujesz w Poznaniu lub innym mieście jako specjalista IT, np. programista, ulga IP BOX jest zdecydowanie warta rozważenia – więcej o niej dowiesz się po kontakcie z nami.

Zobacz inne nasze usługi

Chcesz założyć działalność?

Otwierasz firmę? Zmieniasz formę zarobkowania na samozatrudnienie? Z doświadczenia wiemy, że na starcie cenna będzie pomoc przy rejestracji i wyborze formy opodatkowania...

Chcesz przenieść obsługę działalności?

Działasz już od jakieś czasu, ale rozliczasz podatki samodzielnie? Korzystasz z usług innego biura, ale chciałbyś je zmienić? Możesz to zrobić w każdej chwili - nawet w trakcie roku...

Ulga IP-BOX

Ulga IP-BOX, to działająca od października 2018r. preferencja podatkowa, w postaci 5% stawki dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej...